fbpx

Yavru Köpeklerde Her şeyi Kemirme Sorunu

Contact Us
yavru-kopek-egitimi-istanbul

Sevimli ve sadık dostlarımızdan olan köpekleri anlamak ve iyi bakabilmek, isteklerine cevap verebilmek ve iletişim kurmak büyük bir önem arz ediyor. Özellikle köpeklerin yavru oldukları zaman ki alışkanlıklarından biri de her şeyi çiğneme ve kemirme, çevreye zarar verme gibi sıklıkla karşılaşılan sorunları mevcut.

Genç yaşlarda ki köpekler çevreyi keşfetmek isteyebilir, nerede ne var gibi meraklı keşifler yapabilirler. Bu keşifleri ağızları aracığıyla yaptıkları için eğer doğru kontroller yapılmazsa bazı sorunların zeminini oluşturabilir. Diş çıkardığı, değiştirdiği süreçte oluşan kaşıntıdan kurtulmak köpekler çevrelerindeki her şeyi kemirebilirler. Çiğneme normal bir davranıştır, terlik, mobilya, elbise, yastık gibi birçok şeyi çiğneyen köpeklerin bu çiğneme ve kemirme alışkanlıklarına müdahale edilmezse ileride köpekler için sağlık sorunu oluşturabileceği gibi sizin için de ciddi maddi kayıplara, köpeğiniz ile aranızdaki bağın azalmasına neden olabilir.

Bu alışkanlığı gidermek için 4 ipucuyu sizler için hazırladık;

 

Sağlık Kontrollerini Yaptırın Ve Bir Sorun Olmadığından Emin Olun

Köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olmanız oldukça önemli. Vitamin veya mineral azlığı, kötü beslenme, bağırsakta yaşayan asalaklar çiğneme ve kemirme alışkanlığına sebebiyet vermektedir. Veterineriniz aracığıyla köpeğinizin sağlık kontrollerini yaptırmak çiğneme ve kemirme rahatsızlığı için birincil çözüm yolu olabilir.

Zarar Verebilecek Tehlikeli Maddeleri Uzaklaştırın

Köpeklerde, yavru oldukları dönemlerinde ki çiğneme alışkanlıkları bilinen bir durum. Bu yüzden özellikle plastik, köşeleri keskin, kimyasal madde ve zehirli bitkileri köpeğinizden uzak tutmanız gerekmekte.

Doğru Çiğnemeye / Kemirmeye Teşvik Edin

Köpeğinizin çiğnemekten veya kemirmekten zevk alacağı, ilgisini çekebilecek oyuncakları ona vermeniz daha iyi olabilir. Küçük parçalar içermeyen, yutmayacağı oyuncakları tercih etmelisiniz. Bu tarz oyuncaklar sayesinde köpeğinizin eşyalara verebileceği maddi zararında önüne geçmiş olursunuz. Uygun şeyleri çiğneme ayrıca köpeğinizin diş gelişiminde yardımcı olurken midesine de iyi gelecektir.

Yanlış Çiğnemeyi / Kemirmeyi Engelletin

Eğer ki köpeğiniz istemediğiniz bir şeyi çiğniyorsa onu ikaz etmeli ve mümkünse çiğnediği objeyle arasına girmelisiniz. Ona sert bir ses tonuyla hayır demeniz bunu yapmaması için uyarıcı bir nitelik taşır. Bu sayede köpeğiniz yavaş yavaş neyi çiğnemesi gerektiğini, nelerden uzak kalması gerektiğini öğrenecektir.

 

 

 

 

 

 

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı