fbpx

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Aşılanır

Contact Us
beyaz-kopek

Tuvalet eğitimi yavrunun kaç haftalık olduğuna bakılmaksızın, eve getirildiği ilk günden itibaren başlanmalıdır. Yavru köpeklerin eğitimi çok kolay değildir. Fakat öğrendikten sonra ise hastalık durumu gibi zor koşullar olmadığı zamanlarda istenmeyen yerlere tuvaletini yapmazlar. Eğitim sürecini mümkün olduğunca başarılı ve verimli hale getirmek için, ödül tabanlı süreç uygulanabilir. En basit ödülde köpeğinizi sık sık dışarı çıkarmaktır.

Yavruların çok zayıf mesane kontrolü vardır ve en az saatte bir veya iki defa idrara çıkma ihtiyacı vardır. Heyecanlandıklarında kendiliğinden idrara çıkabilirler. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimleri biraz sabır isteyen bir durumdur.

İşaretlere Dikkat

Öncelikle yavrunun tuvaletini yapmasını istediğiniz bir alan seçin. Bu alan dairenizin balkonunda, banyoda veya dışarıda bir yer olabilir. Yavruyu sık sık bu alana götürün. Bu onlara tuvalete gitme ihtiyacı duyduklarında bu noktaya veya alana gitmeleri gerektiğini öğretir. İkinci bir öncelik de sürekli olarak aynı zamanlarda çıkarmaktır. Bu öncelikler yavru köpek tuvalet eğitimi dahilinde önemli noktalardır.
Köpeğinizi komuta geçirmeyi hedefleyin ve bu sayede her zaman gerekmeyecek olsa da belirli bir zamanda tuvalet ihtiyacını gidermiş anlar olacak. Örneğin yatmadan önce veya uzun bir araba yolculuğu. Bu zamanlarda, köpeğinizi tuvalete götürdüğünde, aynı komutu kullanın. Örneğin, ‘tuvalet’ kelimesini söyleyebilirsiniz. Bu şekilde, köpeğiniz ‘tuvalet’ kelimesini duyarsa, kendilerini rahatlatmaları gerektiğini biliyor olacaktır.

Kazalar Olacak

Tuvalet eğitimi söz konusu olduğunda hatırlamanız gereken en önemli unsurlardan biri, kazaların gerçekleşmesidir. Böyle bir durumda, kızmamak gerekir. Çünkü köpeğinizin bunu bilerek yapması pek olası değildir. Sinirlenmek ise bu işleri sadece daha da kötüleştirecektir. Yavruların mesane üzerinde tam kontrolü yoktur. Yavru köpek tuvalet eğitimi de tam olarak budur; onlara bunu nasıl tutacağını ve nereye gitmeleri gerektiğini öğretmektir. Hepsi gelişim sürecinin bir parçası. Bu yüzden, kazalar, köpeği bile önleyemez veya kontrol edemez.
Yanlış yere yapılan tuvaletlerini mümkün olduğunca amonyak içermeyen bir temizlik ürünü kullanmalı ve bir köpek yavrusu kazara yaptığı yerin iyi temizlediğinizden emin olmanız da önemlidir. Alan, klozet alanı gibi kokuyorsa, biri olarak kullanılmaya devam edecektir.

Benzer içerikler için tıklayınız.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı