Yavru Köpekler Nasıl Eğitilir?

Contact Us

İnsan ve köpek dendiği zaman akla ilk olarak dostluk kavramı geliyor. Irkı ne olursa olsun sadık ve dost canlısı olmaları, onlar ile insanlar arasında kopması güç bir bağ oluşturuyor. Fakat diğer canlılar söz konusu olduğunda, korumacılık ve vahşilik gibi içgüdüler hayvanları tetikleyebiliyor. İşte bunun için yavru köpek eğitimi dediğimiz, tüm köpeklerin alması gereken eğitim bulunuyor.

Bu eğitim köpeğe en başından, yani doğumundan itibaren verilmeye başlanıyor. Sütten kesildikten sonra sahiplendirilen köpeğin insanlara ve diğer canlılara alışma süreci olarak tanımlanabiliyor. Bu eğitimi bu kadar önemli kılan faydalarının hemen başında, yeni ailesinin ve sahibinin dilini öğrenmesi geliyor. Bu eğitim köpeğe, insanlarla nasıl iletişim kurulacağını gösteriyor.

Sosyal Hayata Uyum Sağlama Becerisi Kazanıyor

Yavru köpek eğitimi sayesinde kişiler, yanlış eğitilmiş bir köpeğe sahip olma riskinden de kurtulmuş oluyor. Her ne kadar köpekler eğitilebilen canlılar olsalar da, onları eğitmek için bir takım yollar izlenmesi gerekiyor. Bu yollar da köpek ırkları arasında farklılık gösterebiliyor. Yine de genel çerçevesiyle yavrulara karşı baskıcı, sert ve şiddet içeren yaklaşımlarda bulunmak, eğitimi ve hayvanın psikolojisini kötü etkiliyor.

Bu eğitim aynı zamanda yavrulara, başka köpekler ve canlılarla sosyalleşme imkanı sağlıyor. Bu da köpeğin ileride diğer canlılara karşı saldırgan tutumlar takınmasının önüne geçiyor. Şehir hayatında geçireceği ileriki hayatına hazırlık olarak düşünebileceğimiz bu eğitim sayesinde köpeğin sahipleri, köpekleri ile gönüllerince gezebiliyor.

Profesyonel Etkinin Önemi

Bu eğitimin mümkün olduğunca profesyonel eğitmenler tarafından verilmesi gerekiyor. Çünkü bu süreçte köpeğe, ilerleyen hayatında ihtiyacı olan her şey ile ilgili eğitim veriliyor. Tuvalet eğitiminden oyun oynama alışkanlığına kadar tüm eğitimler, bu süreç içerisinde veriliyor.

Yeni bir yavru sahiplenecekseniz, köpeğinizin yavru köpek eğitimi almasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle apartman dairesindeki yaşama uyum sağlayabilmesi için bu eğitimin kesin olarak verilmesi gerekiyor. Eğer bu eğitimi evde vermek istiyorsanız, eğitmenlerimize danışarak izleyeceğiniz yolları öğrenebilirsiniz. Yine de dostunuzu öncelikle köpek okulumuza emanet etmenizi, böylece doğru şekilde eğitilmesini sağlamanızı öneriyoruz.

Benzer içerik olan köpeklerde tuvalet eğitimi içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı