Yavru Köpek Eğitimi

Contact Us
  • İlk önce yavru köpeğinize yanında olamadığınız zamanlarda kalması için 10-12 metrekarelik, tamamen onun, içinde yatağının ve kafesinin bulunduğu boş bir yaşam alanı oluşturun. Bu yaşam alanı evin içerisinde bir oda ya da bir bölme olacaksa ulaşabileceği yerde priz, kablo, mobilya eşyası kesinlikle bulundurmayın.
  • Yavru köpeğinize kafes alışkanlığı kazandırın. Hem tuvalet eğitimi için hem de ilerde zamanla yapacağı uzun seyahatler için, köpeğinize uygun boyutta bir kafes edinin. Kafesler, köpeğinizi gözlemlemesine olanak sağladığı gibi; kemirme alışkanlığının önüne geçilmesinde de büyük katkı sağlar.
  • Köpeğinize evinize geldiği andan itibaren tuvalet alışkanlığı konusunda kararlı olduğunuzu hissettirin. Sizi en çok yoracak şey tuvalet eğitimi olabilir. Bu nedenle tuvalet eğitimini ne kadar erken öğretmeye başlarsanız, o kadar hızlı ve olumlu sonuçlar alırsınız.
  • Yavru köpek eğitimi sabır ister. Dış dünyaya yeni adım atmış olan köpeğinizden birkaç gün ya da haftada mucizeler yaratmasını beklememelisiniz. Beklentilerinizi gerçekleştirmesi için ona zaman tanımalısınız.
  • Köpeğinize bir komut öğretmeye çalışırken eğitime ayırdığınız süre 10-15 dakikayı geçmemeli. Köpekler, dikkati çabuk dağılan canlılardır. Yavru köpek eğitiminde dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri; köpeğiniz sıkılmadan ve dikkati dağılmadan dersi sonlandırılmaktır.
  • Yavrular birbirleriyle ısırıp boğuşarak oynarlar. Kardeşlerinden ayrılan bir yavru ellerinizi ve ayaklarınızı kemirmekten keyif alabilir. Onunla oynarken dişlerini kullanmasına izin verebilirseniz; ancak oyunu fazla kaçırıp dişlerini etinize geçirdiğinde oyunu sonlandırın. Böylelikle zamanla ısırmanın dozunu kendisi ayarlamaya başlayacaktır. Ki benim tavsiyem, elleriniz yerine ona ait olan oyuncakları ve kemikleri kemirmesi olacaktır.
  • Köpekler, cezalandırmak yerine pozitif metotlara dayanan eğitim yöntemlerine daha çabuk cevap verirler. Yavru köpeğinizi eğitirken olumsuz davranışı cezalandırmak yerine, olumlu davranışı ödülendirirseniz, köpeğiniz beklentiniz olan davranışı daha kolay anlayacaktır.
  • Köpeğinize çok sayıda ilginç oyuncak alın ve oynamasına teşvik edin. Oyuncaklar köpeğinizi bedensel olarak yorduğu gibi zihninin de gelişmesine önemli oranda katkıda bulunur.
  • Kesinlikle köpeğinizi sosyalleştirin. Yavru köpeğinizin cinsi ne olursa olsun, ilk karma aşıları tamamlandığı andan itibaren sık sık değişik mekanlara götürün, farklı zeminlere basmasını sağlayın. Köpeğinizin bebeklik döneminde çeşitli insanlara, hayvanlara, seslere ve mekanlara alışması karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır. Bu yüzden fırsat bulduğunuz her anı değerlendirin.
  • Yavrular, kemirmesine izin verdiğiniz objelerle kemirmesini istemediğiniz objeler arasında ayrım yapamaz. Bu yüzden kontrolsüz kemirmenin önüne geçebilmek için, ona göz kulak olamayacağınız zamanlarda ya kendi alanında kalmasını sağlayın ya da kafesine kapatın. Böylelikle olası zehirlenmelerin, mide sancılarının önüne geçmiş olursunuz.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı