Sizin İçin En Uygun Köpek Irkı Hangisidir?

Contact Us

Köpekler muhteşem konut dostlarıdır. Hele ki bir çocuğunuz varsa hiç şüphesiz ki en iyi ve en sadık arkadaşı köpeğiniz olacaktır. Pedagoglar bir köpekle gelişen çocuğun, öteki çocuklara göre daha sevgi dolu,daha mesullük sahibi,daha uysal ve daha müsamahalı olduğu görüşündelerdir. Çocuğunuzun astım, alerji gibi sıhhat problemleri yoksa ve konutta aralıksız köpekle ilgilenebilecek,onun mesullüğünü alabilecek,zekâsal ve fiziksel gereksinimlerini karşılayabilecek birileri olursa ailenize bir köpeği dahil etmemeniz için hiç bir sebep yoktur.
Köpekler tıpkı biz insanlar gibi değişik şahsiyet özelliklerine sahiptir.Özellikle çocuğunuz varsa bu tercihi çok dikkatli yaplısınız. Zira her köpek aynı sabıra sahip değildir. Tercihinizi büyük ırktan yana yapacaksanız Labrador-Golden Retriever, Boxer, Cane Corso, Danua, Bernese Dağ Köpeği, St.Bernard, Newfoundland gibi büyük ama ağır başlı,daha hakimiyetli köpeklerden yana kullanmalısnız. Küçük ve orta boy ırklar arasında da Cavalier King Charles Spaniel, Beagle, Cocker Spaniel, Bichon Frise, Maltese Terrier, Min.Schnauzer , French Bulldog , Poodle ,Pomerianan gibi ırkları tercih edebilirsiniz.
Bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde ırk tercihi yapmadan evvel hayat biçiminizi ve nasıl bir köpekle yaşamak istediğinizi düşünmelisiniz. İlk olarak hayat alanınızı göz önüne almalısınız . Büyük bir konuta ya da bahçeye sahip değilseniz seçiminizi minik ya da orta boy ırklardan yana yapmalısınız. Büyük ırk köpeklerin egzersiz lüzumları bir çok minik ya da orta boy ırka göre daha fazladır.Bu demektir ki fiziksel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi , eklem sağlığının korunabilmesi için günde en az 2-3 saat egzersiz yapması gerekmektedir. Köpeğinizi seçerken en başta bunu göz önünde bulundurmalısınız.
Köpek seçimi yaparken yapacağınız en büyük hata,köpeğinizi sahiplenirken tamamen dış görünüşüne göre karar vermeniz olacaktır. Boyutuna, karakter özelliklerine, ırkın gereksinimlerine bakmadan sadece gözünüze hoş gelen bir köpeği tercih ettiğinizde ,köpek büyüme sürecini tamamladığında ve karakteri oturmaya başladığında olası sorunlar başlayabilir ve o çok beğenerek aldığınız yavrunun aslında hayatınıza uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yüzden dış görünüşü hoşunuza giden bir cinsi almadan önce öncelikle ırkın sizin koşullarınıza uygun olup olmadığını öğrenin.Seçiminizi koşullarınıza en uygun ırktan yana yapmanız hem sizin, hem de seçeceğiniz yavru açısından yapacağınız en sağlıklı karar olacaktır.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı