fbpx

Oyuncu Köpek Cinsleri Nelerdir?

Contact Us
aktor-kopek-egitimi-istanbul

Köpekler yapıları gereği oldukça hareketli, enerjik ve dost canlısı hayvanlardır. Koşmaya, oyun oynamaya ve çeşitli aktiviteler yapmaya bayılırlar. Ancak aralarında bazı köpek cinsleri oyunculuk alanında kendileri oldukça ispatlamışlar. Çeşitli reklam, dizi vb. yerlerde sıklıkla karşılaştığımız, küçük replikleri ve sergiledikleri hareketleriyle bizleri şaşırtan ve yüzlerimizi gülümseten bu Oyuncu Köpek Cinslerine gelin hep birlikte bakalım.

Border Collie

Border collie, İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık olarak 300 yıldır koyun çobanı köpeği olarak kullanılan sıra dışı bir Collie ırkı. En zeki ve yetenekli ırklardan biri olarak kabul edilen Border Collie aynı zamanda yetenek yarışmalarında da oldukça sıra dışı gösterilere ve başarılara imza atmaktadır.

Border collie yaklaşık olarak51 cm yüksekliğinde, 14–23 kg ağırlığında bir köpek ırkıdır. Çoğunluk siyah-beyaz ve uzun kürklü olmaktadır. Kızıl veya üç renkli olanlarına da rastlanmaktadır.

Apartman dairesinde yetiştirmeye uygun değildir. Oldukça hareketli ve oyuncu olan bu köpekler için en uygun yaşam alanı bahçeli bir ev olacaktır.

Labrador Retriever

Kanada kökenli olan bu ırk oldukça sağlam fiziksel yapıya sahiptir. Labrador retrieverin erkeğinin omuzdan yere yüksekliği 57,2 – 62,2 cm, ağırlığı 27 – 34 kg arasında, dişisinin omuzdan yere yüksekliği 54,6 – 39,7 cm arasında, ağırlığı da 25 – 31,7 kg arasında değişir. Labrador Retriever ırkı genel olarak kısa tüylü postu siyah, sarı ya da koyu kahverengi olabilir.

Zekâsı, eğitile bilirliği, hareketliliği en belirgin özelliklerinden olup aynı zamanda duygusal ve sevecen köpeklerdir. Labrador arkadaş canlısı, boğazlarına düşkün ve sessiz sakin köpekler olmalarından dolayı bekçilik yapmaya uygun değillerdir. Labrador ırkı keskin duyu yetenekleriyle ön planda oldukları için çoğunlukla arama kurtarma, narkotik, iz sürme gibi alanlarda daha aktiflerdir. Aynı zamanda görme engelliler için rehber köpek olarak da görev yapmaktadırlar.

Jack Russel Trrier

Oldukça enerjil, dikkatlive öğrenmeye acık olan Jack Russell ırku her zaman meraklı ve heycanlı bir ifadeye sahip olmasıyla beraber sizleri de oldukça neşelendirir. Zeki, atikliğinin yanı sıra harika bir refakat köpeğidir.

Omuzlarda yaklaşık 30–35 cm yüksekliğinde ve 6–8 kg’dır. Jack Russellların kürkü genellikle beyaz üzerine siyah veya sarımsı-kahverengi lekelidir. Kaba veya yumuşak tüylü olan kürkü suya dayanıklıdır.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı