fbpx

Malinois Cinsi Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Contact Us
Bahçelievler Köpek Eğitim Merkezi ve Köpek Oteli

Belçika kökenli bir ırk olan Malinois, sporcu kelimesinin köpekler içindeki karşılığı olabilir. Spor yapmayı çok sever, hatta spor yapmaya ihtiyaç duyar. Enerjik ve aktif olmaktan hoşlanır. Çalışma isteği had safhadadır. Bu sebeple köpek eğitimi Malinois cinsi için için görevden çok eğlencedir.

Büyük boyutlu bir hayvan olmasına karşın ev yaşamına uyum sağlayabilir. Fakat bunun için öncelikle doğru şekilde eğitilmesi gerekir. Bir dairede bakımı sağlanacaksa büyük boyutlu olduğu ve günlük yürüyüşe çıkma ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır. Ev içinde hareketlilik seviyesi yüksek olmasa da, egzersiz ihtiyacının karşılanmaması bu köpeği mutsuz eder ve obezite riski oluşturur.

Malinois Sistemli Şekilde Eğitilir

Malinois’in hareket etme ihtiyacı gibi tek bir kişiye bağlanma huyu bulunur. O kişiyi sahibi olarak kabul eder ve yüksek bir bağlılık gösterir. Sosyal yaşama uyum sağlayabilmesi için yavru köpek eğitimini tamamlamış olması gerekir. Bu yüzden köpek eğitimi Malinois cinsi için olmazsa olmazdır. Çocuklarla iyi anlaşsa da, diğer canlılara ve yabancılara karşı arkadaş canlısı değildir.

Malinois eğitimi sistemli bir şekilde kurulmalıdır. Eğitim süreci ödüllendirme temeline dayanmalıdır. Eğitirken nazik ve kararlı olunmalı ve sert tavırlar, fiziksel şiddet gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Bu tip hareketler köpekte negatif etki bırakır ve negatif olarak karşılık verir. Bunlara ek olarak tekrarlı eğitimlerden kaçınılmalıdır. Malinois, sürekli yeni aktiviteler yapmaktan hoşlanır ve tekrar eden eylemler isteksiz olmasına yol açar.

Profesyonel Yardım Almayı Düşünün

Son derece zeki ve aktif bir köpek olan Malinois, özellikle orta ebatlı bir bahçeniz varsa aileniz için son derece uygun bir köpek olacaktır. Fakat yavru eğitimi verilmediyse özellikle diğer hayvanlar ve yabancılar için tehlike oluşturabilir. Çünkü sahibine ve onun ailesine karşı inanılmaz koruyucu tavırlar sergiler.

Köpek eğitimi Malinois cinsine kolaylıkla verilebilse de, gerek nazik olmanın gerekliliği gerekse sistematik bir yol gerekmesi, bu cinsin eğitiminde profesyonel destek almak istemenize sebep olabilir. Eğitmenlerimizden danışmanlık hizmeti alabilir veya yavru Malinois’inizi eğitim alması için okulumuza emanet edebilirsiniz.

Benzer içerikler için tıklayınız.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı