fbpx

Köpeklerin Yaşama Uyumu

Contact Us
temel-itaat-egitimi-nasil-verilir

Sosyalleşme eğitimi köpeğin hem kendisi hem çevresi hem de sahibinin rahatlığı ve mutluluğu için öğrenmesi gereken davranışlar bütünüdür. Sosyalleşmiş bir köpek;

a) Çevre için tehlike veya rahatsızlık oluşturmayan köpektir.
b) Her yerde sizinle olabilir.
c) Kendisi de mutlu olur.

Özet olarak sosyal bir köpek hem size hem de çevresine yakın ve sosyal bir köpektir. Bu eğitim sanıldığının aksine;

1) Herhangi bir temel itaat ya da özel beceri eğitimi değildir.
2) Yardım almak önemli de olsa tamamen köpek sahibinin katılımını gerektirir.
3) Yine sanılanın aksine köpeğin bebeklik süreci biter bitmez yani en geç yaşamının 4. Ayında başlaması gerekir.

Sosyalleştirme Eğitimi

1) Köpeğinizin kendi yaşam alanı ile dış dünya arasında bağlantıyı sağlıklı kurabilme süreci olan bu eğitim sayesinde köpeğinizin daha sosyal hale gelmesi sağlanmaktadır. Bu süreç içerisinde köpeğinizin sağladığı deneyimler sonra ki yaşantısında da etkili olacağı için olabildiğince verimli bir eğitim sağlanmalıdır.

2) Bu eğitimin büyük bir kısmı köpeğinizin kendi keşifleri ve bu keşiflerden kazandığı deneyimler oluşturacaktır. Bu yüzden ona olabildiğince vakit vermeli ve pozitif yönde etkileşim kurmalısınız. Aile, çevre gibi kavramları ona en iyi şekilde aktarmalı ve karşılaştığı olumsuzluklara karşı ona destekleyici olmalısınız.

3) Köpekler bilindiği gibi tek başlarına yaşamsal faaliyetleri sürdüremez bir sürüye ihtiyaç duyarlar. Ailesinden ayrılmış yavru köpek ihtiyaç duyduğu sürüyü insanlarla eşleştirmektedir. Her sürünün belli kuralları olduğu için insanlarla bir arada yaşaması için gerekli olan bu kuralları onlara en iyi şekilde öğretmemiz gerekmektedir. Fakat bu kuralları ona aktaramaz, yavruyu kendi haline bırakırsak ileride tanışmak zorunda olduğu kavramlardan uzak tutarsak köpeğimiz korku dolu olur, rahat hareket edemez, insanlara saldırabilir, hem cinsleri ile ilişkileri zayıf olabilir.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı