fbpx

Köpeklerdeki Davranış Bozuklukları

Contact Us
aktor-kopek-nedir

Her köpeğin eğitimi, alışkanlıkları ve karakteri aynı olmamaktadır. Cinsine, ırkına vb. özelliklerine göre eğitimlerinde ki başarılı olma veya olmama durumu değişkenlik gösterebilir. İyi iletişim kurabilmek, köpeğimizle bizlerin arasında kuvvetli bir bağ oluşturmak için başlıca etkendir. Köpeğimizin herhangi bir davranışı neden sergilediğini doğru tespit etmek de sağlıklı bir iletişim ve bağ kurmamıza yardımcı olmaktadır. Köpeklerimizin, bizlerin farkına varmadan yaptıkları ya da fark edip müdahale etmediğimiz bazı davranışları zaman içerisin de davranış bozukluklarına sebebiyet verebilmektedir.

 

Kazma

Köpekler kazmayı, bazı şeyleri eşeleyip eğlenmeyi ve keşfetmeyi seven hayvanlardır. Bu durumda da aşırıya kaçılmaması için sahipleri tarafından eğitilmeleri gerekir. Toprağı, çimi, çimeni kazmaktan oldukça keyif alan köpekler bu gibi durumlarda aşırıya kaçıldığı takdirde uyarılmalı ve ilgi alanları başka bir aktiviteye çekilmelidir. Bu sayede durum aşırıya kaçılmadan engellenebilir.

Çağırdığınızda gelmeme

Köpekler ilgi ve alakayı seven canlılardır. Onları her fırsatta övmenizi ve onurlandırmanızı isteyebilirler. Sergiledikleri her davranışı, oyunu sizin içinde değerli olduğunu onlara hissettirmelisiniz. Ama bütün bu ilgi alakaya rağmen köpeğinizin laf dinlememe gibi huyları varsa çözüm basit. Örneğin; köpeğinizi çağırdınız ve gelmedi mi? Tekrar çağırmayı deneyin, yine gelmezse oturmasını söyleyin ve yanına gidin. Sonra yerinize geri dönün; böylece köpeğiniz arkanızdan gelecektir.

Tasmayı çekiştirme

Köpekler ile yürüyüşe çıkmak çoğu zaman kolay bir aktivite olmasa da onlarında ihtiyaç duyduğu bir durum. Bu yürüyüşleri zor kılan kısım ise kontrolün elinizde bulunmaması. Özellikle büyük ırkta ki köpeklerle, iyi bir eğitime sahip değilse tasmayla dahi müdahale edilemeyebilir. Bu yüzden her şeyden önce köpeğinize bu konuda iyi bir eğitim sağlamalı ve sizleri sağa-sola çekiştirmemesini sağlamalısınız. Tasama boyunu köpeğinizi rahatsız etmeyecek bir kısalıkta tutarak bu durumu daha kolay hale getirebilirsiniz.

Kapıya havlamak

Havlamak köpeklerin doğasında olan bir durum ve onların iletişim kurmak için kullandıkları yolda bu. Lakin öyle anlar oluyor ki istediklerini yaptırmak için bu durumu fazla abartabiliyorlar. Eğer sizin de köpeğiniz kapıya, pencereye bakıp inatla havlamaya devam ediyorsa bu duruma müdahale etmeniz gerekir. İstediklerini rahatsızlık vermeden dile getirebilmesi adına iyi bir eğitim verebilir veya bu eğitimi sağlayan kurumlardan destek alabilirsiniz.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı