fbpx

Köpeklerde Veteriner Korkusu

Contact Us
eğitim alan köpekler

Veteriner ziyaretleri çoğunlukla her köpeğin ortak korku noktasıdır. Veteriner korkusu olan bazı köpekler daha “veteriner” kelimesini duyduğunda bile evin içinde saklanmaya çalışırken, birçoğu veterinere yaklaştığınızda kliniğe, hatta kliniğin bulunduğu sokağa dahi girmeyi reddetmektedir. Bu durum köpeğiniz için de sizin için de stres yaratabilir.

Köpeğinizin Veteriner Hekiminizi Sevmesini Sağlayın
Özellikle veteriner ile köpeğiniz arasındaki ilk tanışma köpeğiniz için büyük önem taşır. İlk defa gittiğiniz veteriner hekiminizden köpeğinize yapacağı kontrol öncesinde ve sonrasında ödül vermesini isteyin ve bunu her kontrola gittiğinizde veteriner hekiminizden tekrarlamasını rica edin.

Veterinerinize Kısa Ziyaretler Düzenleyin
Köpeğinizin aşısı ya da bir rahatsızlığı olmasa bile ara ara köpeğinizi hekiminize kontrole götürün. Burada amacımız; köpeğinize veterinere gitmenin her zaman kötü bir fikir olmadığını, günlük hayatımızın bir parçasıymış gibi düşünmesini sağlamak.

Kliniğin Yakınında Oyun Oynatın
Kliniğiniz size çok uzak bir alanda değilse bazı zamanlar köpeğinizi oyun oynamak için kliniğin yakınında bir yeri tercih edebilirsiniz. Bu, köpeğinizde “veterinere giden korku yolu” düşüncesinin değişmesini sağlayacaktır.

Köpeğinizi Korkutmayın
Köpekler zamanla günlük hayatımızda kullandığımız kelimeleri olaylarla ilişkilendirmeyi öğrenirler. Köpeğinizi hoşnut kalmadığınız bir durumda “seni aşıya ya da veterinere götüreceğim” cümleleriyle korkutmanız ona gerçekten veterinere gitmenin korkulması gereken bir mekan olduğunu ifade edecektir.

Rahat Olun
Veterinere gittiğinizde köpeğinizin canı acıyacak diye endişe duymanız direk köpeğinize yansıyacaktır.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı