Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Contact Us
köpek tuvalet eğitimi

Evde Tuvalet Eğitimi:

Alanını daraltın. Tuvalet eğitimi olmayan bir köpeğin evin her yerine ulaşımı olması süreci uzatır, köpeğinizin öğrenmesini geciktirir. Evin bir bölümünü, bir odayı veyahut odanın içindeki bir bölümü köpeğinize ayırın. Gazete köpek sahipleri tarafından bu süreçte en çok kullanılan materyaldir. Fiyatı oldukça düşük ve temizliği kolay olduğu için seçenek edilir. Ancak idrarın gazetenin üstünden yere akması gibi meseleleri vardır. Köpek pedi veyahut hasta pedi idrarı emdiği için akma olmaz. Ancak uzun vadede oldukça giderlidir. Gazeteyi her idrarda değiştirebilirken pedi daha uzun müddet kullanmanız gerekir bu da koku meselesi doğurur. Bu iki temel yol dışında günümüzde çıkan Pet Park, Pet Loo, Ugodog gibi çeşitli markaların köpek tuvaletleri mevcut. Bu markaların vaatleri temizliğinin kolay olması ve kokuyu azaltması. Kendinize en uygun gelen materyali seçebilirsiniz.

Kullanacağınız materyale karar verdikten sonra 2 seçeneğiniz var:

  • Ayırdığınız bölümün her yerini gazete ile kaplayın. Kirlenen gazeteleri atıp yenilerini koyun. Mama kaplarını ve yatağını birbirine yakın koyun ve mama kaplarının bulunduğu yerden başlayarak belli aralıklarla sözgelişi iki günde bir, gazeteleri eksiltmeye başlayın. Köpekler içgüdü olarak yemek yedikleri ve uyudukları yeri pisletmeyecekleri için diğer gazetelere yönelecektir. Gazeteye yapmaya alışan köpeğiniz yalnızca gazete kaplı bölümlere yapacaktır. En son kalan, yatağına ve mama kaplarına en uzak olan gazete olsun. Artık köpeğiniz tuvaletini yapmak için gazete arayacağı için hanenizde tuvaletini yapmasını istediğiniz yere gazete koyarak eğitimi bitirebilirsiniz.
  • İkinci seçeneğiniz ise ayırdığınız alanın bir yerine gazete köpek tuvaletini yerleştirin. Köpekler önceden idrarlarını yaptıkları yere tekrar yapma eğiliminde olurlar. Evin rastgele bir yerine kaçırdığı idrarı bir bezle silip tuvaletini yapmasını istediğiniz materyalin altına bezi koyabilirsiniz. Ya da daha önceki idrar kokusunun olduğu gazeteyi yenisinin altına koyabilirsiniz. Bunun için üretilen hazır tuvalet eğitim kokuları var, onlardan da alıp yapmasını istediğiniz yere sıkabilirsiniz (bu ürünler kiminde işe faydayken kiminde (bizde olduğu gibi) hiçbir tesiri olmuyor, o yüzden çok öneremeyeceğim). Burada emel koklayarak tuvaletini bulması ve tekrar oraya yapmasıdır. Köpekler tuvaletlerini yapmadan önce yerleri koklayıp koku ararlar, bu davranışı gördüğünüzde köpeğinizi tuvaletine götürüp oraya yaptığı anda severek ödüllendirin. Ayrı olarak yavruyken mamasını yedikten sonraki yarım saatte ve yeni uyandıklarında tuvaletlerini kesinlikle yaparlar. Bu vakitlerde yanında olursanız doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. İstemediğiniz bir yere yaparken gördüğünüzde “şşt”, “hayır” gibi komutla uyarıp yapmasını istediğiniz yere götürün. Katiyen şiddet uygulamayın! Şiddet uygulamak köpeğinizin sizden korktuğu için kendi dışkısını yemesi gibi psikolojik meselelere kapı aralayabilir. Yanlış yere tuvaletini yaptığını sonradan gördüyseniz artık köpeğinize kızmak manasızdır. Köpeğiniz için o eylem bitmiştir. Sizin kızmanızla tuvaleti bağdaştırmaz. Bu yüzden tuvalet eğitimi süresince köpeğinizin yanında bulunup doğru veyahut yanlış yaptığında hatıranda müdahale faktörüz gerekir. Ehemmiyetli olan nokta köpeğiniz istemediğiniz bir yere idrar kaçırdığı vakit kesinlikle orayı amonyak içermeyen bir temizlik maddesiyle silmek. Zira köpekler amonyağı idrar kokusu ile bağdaştırırlar. Siz kokuyu almasanız dahi köpeğinizin koku duyusu çok daha kuvvetli olduğu için idrarının kokusunu alıp oraya yapma eğiliminde olacaktır. Eğitim sürecinde kullanabileceğiniz en güzel temizlik maddesi sirkedir. Ayrı olarak köpeğiniz tuvaletini her sizin belirlediğiniz yere yaptığında ödül mamasıyla veya severek ödüllendirirseniz bu doğru davranışı pekişecektir.

Dışarıda Tuvalet Eğitimi:

Köpeğin tabiatı için en uygun olan, tuvaletini dışarı yapmasıdır. Köpekler yaşadıkları yeri pisletmekten hoşlanmazlar. Ayrı olarak dışarıda başka köpeklerin kokularını bulup orayı işaretlemesi köpeğinizin içgüdülerinde vardır. Ne yazık ki bir takım köpek sahipleri köpeklerinden bu olanağı alıp tamamiyle haneye kapatırlar. Köpeğinizin, baytar hekiminizin belirlediği ilk aşıları biter bitmez dışarıda tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz!

Dışarı çıkmak için belirli saatleriniz olsun. Yavruyken tuvaletini çok tutamayacağı için en az günde 3-4 defa, büyüdükçe günde 2 kez aynı saatlerde köpeğinizi dışarı çıkarın. Yavruyken sindirimi hızlı olduğu için mamasını dışarı çıkmadan 45 dakika önce vermeniz daha doğru olacakken büyüdükçe haneye geldikten sonra vermeye başlayabilirsiniz. İlk çıkmaya başladığınızda aynı yere gitmeniz köpeğinizin o yeri tanımasını ve oradayken rahat olmasını sağlar. Çoğu köpek dışarı çıktığında diğer köpeklerin idrarlarını koklayıp tuvaletini yapar. Lakin bazı vaziyetlerde o zamana dek hanede tuvaletini yapmaya alışmış köpeğiniz dışarıya ilk çıktığında tutma eğiliminde olabilir. Bu vaziyetin çözümü kolay. İlk birkaç gün, tutamayıp tuvaletini yapana kadar dışarıda kalın (bu saatler sürebilir), yaptığında ödül mamasıyla ve severek ödüllendirirseniz köpeğiniz doğru bir şey yaptığını anlayıp tuvaletini dışarı yapmaya başlayacaktır.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı