Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Contact Us

Köpekler, yüzlerce yıldır insanların ev yaşantısında yanında bulundurdukları canlılar. Modern yaşamda da köpekleri yanımızda bulundurmaktan hoşlanıyoruz. Fakat pek çoğumuz artık bahçeli evlerde değil, apartman dairelerinde yaşıyoruz. Bu sebeple köpeklerin yeni yaşam tarzımıza uyum sağlaması için bazı eğitimleri almaları gerekiyor. Bunların başında ise tuvalet eğitimi geliyor.

İnsanlar yeni yaşam tarzlarına çabucak uyum sağlayabiliyor. Köpeklerde ise değişim bazen çok zor, bazen ise imkansız oluyor. Irktan ırka değişen yeni alışkanlıklar kazanma becerisi köpeklerin, ancak üzerlerine düşülürse apartman dairesindeki yaşama ayak uydurabilmelerini sağlıyor. Bunun için de çoğu zaman sabırlı ve köpeği anlamaya yönelik hareket etmek gerekiyor.

Eğitimin Temelinde Sabır Var

İster tuvalet eğitimi olsun ister başka bir eğitim, köpek sahipleri köpeklerine karşı sabırlı davranmak zorunda. Köpeklerin çoğu eğitim konusunda inatçı davranabiliyor. Bunu kırabilmek için öncelikle köpeğin ırkına dair özellikleri bilmek, sonra da köpeğin kendi karakterini anlamak gerekiyor. Eğer sabredilirse zaman içinde köpekle iletişim kurulabiliyor.

Köpeğe tuvalet terbiyesi vermek genel olarak küçük yaşlarda yapılıyor. Yavru köpeklere hem dünyayı hem yeni ailesini tanıdığı bu süreçte, sevgi ile yaklaşmak olumlu sonuç alma şansını yükseltiyor. Genel olarak insana bağlanma yöneliminde olan köpeklere bunu yapmaları için fırsat ve sebep vermek, sahibi ile köpek arasında oluşacak bağın kuvvetli olmasını sağlıyor.

Tuvalet Eğitiminde Yaş Önemli mi?

Profesyonel eğitimciler, tuvalet eğitimi için erken yaşları önerseler de bu eğitim her yaşta verilebiliyor. Fakat çoğu zaman bunun için uzman eğitimciler ve uygun şartlar gerekiyor. Köpeklerin ırkı ile de doğrudan ilgili olan tuvalet eğitiminin nasıl ve ne zaman verileceği konusu, ırk ve köpek değiştikçe farklılık gösteriyor.

Apartman dairelerinde yaşaması için köpeklerin tuvalet eğitimi almaları şart. Bu sebeple yeni köpek almış kişiler, tuvalet eğitimi konusunu kafalarına takabiliyor. Köpek eğitimi konusunda ilk tecrübesini yaşayanlara tuvalet terbiyesi konusunda uzman yardımından faydalanmaları tavsiye ediliyor. Maltepe’deki köpek okulumuzda yaşı ve cinsi ne olursa olsun tüm köpeklerinize tuvalet terbiyesi veriyor, onu aile yaşamınıza uygun hale getiriyoruz.

Benzer içerikler için tıklayınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı