fbpx

Köpeklerde Fiziksel ve Zihinsel Egzersiz Neden Önemli?

Contact Us
temel-itaat-egitimi-nasil-verilir

Köpeklerde Egzersiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

⦁ Egzersiz zamanı; köpeğinizin yaşına, cinsine ve sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. Genç ve sağlıklı köpekler daha uzun zaman gerektiren ve yorucu egzersizleri yapabiliyorken; yaşı ilerlemiş ya da kalp, displazi gibi sağlık problemi olan köpekler, daha kısa süreli fiziksel aktivitelere, uzun zamanlı zihinsel aktivitelere ihtiyaç duyabilirler. Köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna en uygun egzersiz önerisi için veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.
⦁ Fiziksel egzersiz, köpeğinizin enerjisini boşaltabilmesi için tek başına yeterli olmayacaktır. Köpeğinizin bedenini çalıştırırken, aynı anda zihnini de çalıştırmanız gerekmektedir. Köpeğinizle yapacağız rutin koşular, keşfedeceğiniz yeni mekanlar, birlikte yapacağız sporlar (agility, frisbee, yüzme…) , öğreteceğiniz yeni numaralar ve zeka oyunları köpeğinizin zihinsel olarak rahatlayıp daha mutlu bir köpek olmasına büyük önem sağlar.
⦁ Evinizin çevresinde yaptığınız kısa süreli yürüyüşler egzersiz değildir. Aynı çevre, aynı kokular köpeğinizi zihinsel anlamda yormayacağı için, evde yaşadığınız sorunların da önüne geçmeyecektir. Yapabileceğiniz tek aktive sadece yürüyüş ise, en az 1 saat duraksamadan, tempolu yürümenizi öneririm.
⦁ Koşu bandı, köpeklerimizin kilo ve kas kontrolü için kurtarıcı niteliğindedir; ancak yapılan araştırmalar, köpeklerin koşu bandıyla zihinsel olarak tatmin olmadıklarını, eğer bir davranış problemi varsa bunun ancak açık havada yapacağınız aktivitlerle ve zeka oyunlarıyla çözebileceğinizi ortaya koymuştur.
⦁ Köpeğinizle yaşadığınız sorunların neredeyse %80’i, köpeğinizin zihinsel ve fiziksel olarak yeteri kadar enerjisini atamadığından kaynaklanır. Köpeğinizde aşırı havlama, mobilya kemirme, agresyon ve çeşitli davranış bozuklukları varsa, düzenli egzersiz ve kısa süreli eğitim çalışmalarıyla köpeğinizin zihnini rahatlatarak sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Köpeklerde Egzersizin Faydaları

⦁ Rutin yapılan egzersizler, kilo ve kas dengesinin korunmasını sağlayarak köpeğiniz de ileri ki yaşlarda oluşabilecek kireçlenme, kas erimesi gibi yaşlılık sorunlarının da önüne geçmenizi sağlar.
⦁ Köpeğinizdeki stres, anksiyete, agresyon gibi sorunların çözülmesinde en önemli unsurdur.
⦁ Egzersiz köpeğinizin yaşlanma sürecini yavaşlatır.
⦁ Köpeğinizle yapacağınız egzersizler aranızdaki bağı güçlendirir ve köpeğinizi itaat etmeye teşvik eder.
⦁ Rutin egzersizlerle köpeğiniz daha sakin, daha uyumlu ve daha sahip odaklı olur.
⦁ Çok klişe; ama gerçek, yorgun köpek, mutlu köpektir. Ve de ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta olur ’sözü, bizim için olduğu kadar köpeklerimiz için de geçerlidir.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı