fbpx

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Contact Us
kopek-temel-itaat-egitimi

Neden Köpek Sahiplenmek İstiyorsunuz?
Bu durumu çocuk sahibi olma kararı almak gibi düşünebilirsiniz. Çünkü o köpeğe kapılarınızı açtıktan sonra, hayatınızdan çıkarmanız o kadar da basit olmayacaktır.
Bu sebeple köpek almayı yeni bir sorumluluk almak gibi düşünmeniz gerekmektedir. Anlık bir hevesle bir köpek sahiplenmek hem sizin için, hem de köpeğiniz için oldukça kesin bir karardır. Bu sebeple köpek sahibi olmadan önce konuyla ilgili her türlü ayrıntıyı araştırmalısınız.

Köpeğinize Ayıracak Yeterli Zamanınız Var Mı?
Köpekler sadece fiziki ihtiyaçlarının giderilmesiyle yetinmezler. Sosyal olan köpekler sahiplerine oldukça bağımlıdır. Sık sık oyun oynamak, egzersiz yapmak ve sahibiyle vakit geçirmek isteyen köpekler kendilerine zaman ayrılmasını beklerler.

Köpeğin İhtiyaçlarını Karşılayabilecek Maddi Gücünüz Var Mı?
Köpeğinizin yemek, oyuncak, sağlık ve eğitim gibi başlıklarda toplanabilecek olan masrafları çoğu zaman zedeleyici olabilir. Elbette bu masraflar aldığınız köpeğin cinsine göre değişkenlik gösterebilir.
Bu sebeple köpek sahibi olmadan önce bir köpeğe ayda ne kadar bütçe ayırabileceğinizi hesaplamanız ve sahiplenmeyi planladığınız köpeğin genel masraflarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Köpeğin Neden Olabileceği Problemlere Karşı Hazırlıklı Mısınız?
Zaman zaman oldukça oyuncu olabilen köpekler, özellikle yavru köpekler evinizde çeşitli zararlara sebep olabilir. Bunun için evinizi yeni arkadaşınıza göre yeniden düzenlemeniz de yarar var. Aynı zamanda ilk etapta verebileceği zararlara karşı maddi olarak da kendinizi ayarlarsanız iyi edersiniz.

Eviniz Bir Köpeğin Yaşaması İçin Uygun Mu?
Elbette bu sorunun cevabında sahiplenmeyi düşündüğünüz köpeğin cinsinin oldukça büyük bir etkisi var. Kimi köpekler apartman dairesinde yaşayabilecekken, kimi köpekler için bahçeli bir eve sahip olunması şart. Aynı zamanda köpeğin ne kadar havladığı ve ne kadar hareketli olduğunun da yaşam atmosferinin seçimi üzerinde etkisi bulunuyor.
Bu nedenle köpek sahibi olmadan önce o köpek için gerekli olan yaşam şartlarını sağlayıp, sağlayamayacağınızdan emin olun. Yoksa 100 metrekare evde devamlı havlayan bir Kurt köpeği komşularınızla oldukça büyük sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Sabırlı Bir İnsan Mısınız?
İşte bir başka önemli köpek sahibi özelliği daha. Yeri geldiğinde evinizin ve hayatınızın neşesi olacak olan köpekle, yeri geldiğinde bitmeyen enerjileri ve yaramazlık yapabilme kapasiteleriyle sabır sınırlarınızı zorlayacaktır. İşte bu gibi durumlarla baş edebilmek için sabırlı bir yapıya sahip olabilmek oldukça önemli.

Sizin Yerinize Köpeğinizle İlgilenebilecek Birileri Var Mı?
Kimi zaman beklenmedik bir iş seyahati veya ani bir gelişme sizi eve gitmekten alıkoyabilir. Bunu öngörebilmek mümkün değildir. Bu nedenle evcil hayvan besleyecek olan kişilerin bu durumlar için bir acil durum planı olmalı ve acil durum kişisi olmalıdır. Bu nedenle siz eve gidemediğinizde köpeğinizle ilgilenebilecek bir arkadaşınız veya aile üyesi olması iyi olacaktır.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı