fbpx

Köpek Eğitiminde En Çok Yapılan 4 Hata?

Contact Us
kopek-temini-istanbul

KÖPEK EĞİTİMİNDE EN ÇOK YAPILAN 4 HATA?
Köpeklerinizin eğitime ilk adımı 2 aylıkken olmalıdır. 6 ay ile 1,5 yaş aralığındaki zaman köpeğinizin sağlıklı bir eğitim alması için en uygun zamandır. Fakat, eğitim süreci boyunca şiddet ve cezalandırmaya yönelik uyguladığınız yanlış davranışlar sanılanın aksine köpeğinizin sağlıklı bir eğitim zamanından geçmesini imkansız kılar. Köpeğinize uyguladığınız fiziksel yada sözlü şiddet onun ilerideki süreçlerde ciddi psikolojik problemler yaşamasına yol açar.

Sözlü Şiddet:
Eğitim zamanı boyunca köpeğinize sesinizi yükseltmeniz, argo kelimeler sarf etmeniz, sert ve ani tepkiler vermeniz köpeğinizi strese girmesine neden olacak ve eğitimden kaçıp uzaklaşmasına sebep olacaktır. Yaşı ufak olan köpeğinizin psikolojisinin hassas olduğunu ve sert tepkilerin eğitim süreç zarfında asla faydalı olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Fiziksel Şiddet:
Fiziksel şiddet, köpek eğitim süreç zarfında yapılan en büyük ve köpeğinizde çok fazla hasar bırakacak olan doğru bir eğitim şekli değildir. Eğitim zamanı boyunca atılan yanlış adımlar gelecek senelerde köpeğinizin size karşı olan tavırlarını farklılaştıracaktır. Köpeğiniz sizi sevdiğinden değil, sadece sizin ona şiddet göstermemeniz için yanınızda olacaktır. Bu durum ileriki günlerde büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Cezalandırma:
Köpeğiniziaç ve susuz bırakmanız, boş bir yere kilitlemeniz eğitim zamanına hiçbir katkısı olmayacaktır. Ancak, bu tarz eylemler köpeğinizin ürkmesine, strese girmesine ve hassas psikolojisinin zedelenmesine neden olacaktır. Özellikle, eğitim zamanı sırasında köpeği boş bir odaya kilitleme cezası ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlar, hassas dönemlerde olan köpeğinizin size karşı olan güvenini zarara uğratacak ve eğitim süreci olumlu olmayacaktır.

Ani Tepkiler:
Genellikle yavru köpekler idrar kaslarını kontrol edemediğinden heyecanlandıklarında idrarlarını kaçırırlar. Ancak, bu dönemde yavru köpeklerde ısırma ve çevresindeki eşyalara zarar verme eylemleri de görülür. Bu gibi durumlarda köpeğinizin yavru olduğunu hatırlayın, ani tepkiler vermekten kaçının ve köpeğinizin psikolojisinin hassas ve zayıf olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı