fbpx

Köpek Eğitimi Kaç Aylıkken Başlar

Contact Us
kopek-ailesi

‘Ağaç Yaşken Eğilir’ sözüne tahminimce hepimiz aşinayızdır. Bu söz aslında küçük yaşta eğitilmenin daha kolay olduğundan ve öğretilenlerin daha çabuk alışkanlık haline getirilebileceğinden bahsetmektedir. Nasıl ki orta yaşlarda öğrendiğimiz bilgileri sindirmemiz ve işlememiz çocukluk zamanlarımıza göre daha zor olacaksa eğitimden alacağımız verimde buna benzemektedir. Aynı durum küçük dostlarımız köpekler içinde geçerlidir. Tabii ki biz insanlara oranla bu eğitim başlangıcı ve süreci farklılık gösterebilmektedir.

Yavru bir köpeğin verim sağlayan bir eğitim sürecine ne zaman başlaması gerektiğine dair net bir şey söylemesi oldukça güçtür. Aslında yavrular doğdukları andan itibaren dünyayı keşfetmeye ve bir şeyler öğrenmeye başlarlar. Çok erken yaşta verilen itaat kursları çoğu zaman hem köpek, hem de sahibi için huzursuzluk yaratabilir. Ancak çoğu eğitmenin ortak fikri, küçük bir yavru köpeğin dikkatinin o yaşlarda köpek eğitimi için yeterli olmayacağıdır. İşte bu nedenle, düzenli ve verimli bir eğitime başlamak için en uygun zaman, yavrunun 4 ila 6 aylık olduğu dönemdir. Bunun öncesinde ki köpek eğitimi sürecinde verim almak oldukça güç olacaktır. Çünkü yavru daha kendi yeni yeni tanımakta ve bulunduğu ortama alışma sürecindedir. Aynı zamanda çok küçük olmasından ötürü dikkatini toplamakta da zorluk çekecektir. Eğitim süreci yaklaşana dek bu süre zarfında küçük köpeğiniz dünyaya biraz olsun alışacak ve ona söylediklerinize az da olsa odaklanabilir hale gelecektir. Bu dönem geçtikten sonra (alışma ve kendini tanıyıp toparlama süreci) köpeğiniz içinde sizin içinde eğitim daha verimli ve eğlenceli hale gelecektir.

Köpek eğitimine başladıktan sonra ki süreçte de sizin sabrınız ve anlayışınız da oldukça önemlidir. Unutmayın ki, karşınızda ki canlıda henüz bir gelişim ve öğrenim sürecinden geçmekte ve sizin desteğinize ihtiyaç duymaktadır. Yaptığı işlerde onu ödüllendirmeli ve onurlandırmalısınız ki kendine karşı olan güveni daha fazla gelişsin ve bu eğitim sürecini hızlıca atlatabilsin.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı