fbpx

Kendini Sahibine Adayan Doberman’ın Eğitimi

Contact Us
Ataşehir Köpek Eğitim Merkezi ve Köpek Oteli

Türkiye genelinde en çok yetiştirilen ırklardan biri Doberman ırkıdır. Bu ırka mensup köpekler, doğaları gereği vahşi bir yapıda olsalar da köpek eğitimi Doberman ırkını sevecen ve sadık birer dosta dönüştürebilir. Kendilerini sahiplerine adama eğilimleri olduğu için ülkemizde çok fazla yetiştirilen bu ırka mensup köpekler, doğru eğitimle yılmaz birer bekçi konumuna gelebilirler.

Yaşama alanı olarak fazla soğuk ortamları sevmedikleri için, ülkemizin iklimi de bu ırk için idealdir. Soğuğa karşı duyarlılıkları, onları kış aylarında bahçede barındırma seçeneğini ortadan kaldırır. Dolayısıyla evde yaşamak üzere de eğitilmeleri hem onların hem de sahiplerinin faydasına olacaktır.

Doberman Köpeğimi Nasıl Eğitebilirim

Dobermanlar köpekler arasındaki en cesur ırklardandır. Akıllıdırlar. Oyun oynamayı severler. Kendilerini sahiplerine adarlar ve vahşidirler. Yabancılara ve beklenmedik misafirlere karşı saldırgan tutum sergileyebilirler. Bu sebeple köpek eğitimi Doberman ırkı köpeklere uygulanırken, sosyalleşmeye ayrı bir parantez açılması gerekir. Doğru şekilde sosyalleştirildiklerinde çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler. Yabancılara karşı ise mesafeli davranırlar.

Dobermanlar eğitilirken ilgi sürekli onlara verilmelidir. Kontrol edilmediklerinde dikkat çekmek için olmadık işler yapabilirler. Eğitimde ısrarcı olmak ve dominant bir tutum sergilemek gerekir. Ayrıca dikkatli davranılmalı ve asla şiddet uygulanmamalıdır. Baskıcı tutum sergilendiğinde inatçılık yapabilir ve öğrenmeyi tamamen kesebilirler. Bu da vahşi doğalarından dolayı onları eğitimsiz şekilde besleme ihtimalini ortadan kaldırır.

Doberman Cesur Bir Oyun Arkadaşıdır

Doğru şekilde eğitildiğinde Dobermanlar harika bir oyun arkadaşı ve dost olurlar. Sahipleri için her şeyi yaparlar ve hiçbir şeyden korkmazlar. Çocuklar için güvenli birer bakıcı olurlar ve onları da korurlar. Son derece enerjik bir yapıda oldukları için tüm enerjilerini çocuklarla oynamak için harcayabilirler. Enerjilerini atabildikleri ve egzersiz ihtiyaçları karşılandığı müddetçe daire yaşamına uyum sağlayabilirler.

Köpek eğitimi Doberman ırkı için olmazsa olmazdır. Çok zor eğitim almasalar da, acemi ellerde yanlış şekilde eğitilebilirler. Vahşi doğalarının törpülenmesinin gerekmesi, eğitimde profesyonel yardımı zorunlu kılar. Doberman ırkından dostlarınızı köpek okulumuza emanet ederek doğru şekilde eğitim almalarına ön ayak olabilirsiniz.

Alman Çoban köpeği eğitimi hakkında bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı