İstanbul Köpek Eğitimi

İletişim
istanbul'da köpek eğitimi

İstanbul Köpek Eğitimi hakkında tüm merak ettiğiniz bilgileri bu yazımızda sunacağız. Evde hayvan beslemek isteyen kişilerin ilk tercih ettikleri hayvan genellikle köpektir. Hayvan sahiplenmeden önce sahiplenilen hayvanın bütün ihtiyaçlarını yerine getirebilecek sorumluluğa sahip olmalısınız. Sahiplenmiş olduğunuz sevimli dostunuzla sorunsuz bir şekilde yaşamaya deva edebilmek için köpeğinizin disiplinini ve köpeğiniz üzerindeki yumuşak otoritenizi sağlamalısınız. Bu nedenle özellikle bebeklik döneminde sahiplenmiş olduğunuz köpeğinizi eğitmeli ya da eğitilmesini sağlamalısınız.

Köpek eğitimi; Köpeklere komutlar vererek köpeğin bu komutlara uyum sağlaması karşılığında ödüllendirildiği ve cezalandırıldığı disiplin eğitimidir. Köpek eğitiminin etkili olması için sözlü olarak vermiş olduğunuz komutları mutlaka hareketleriniz ile desteklemelisiniz. Hareketleriniz ile desteklenen komutlarınız köpeğiniz için daha kolay anlaşılacaktır.  Komutlarınızın anlaşılabilmesi ve köpeğinizin zihninde yerleşmesi için bıkmadan ve sıkılmadan tekrar etmelisiniz. Köpek eğitimi sabır ve zaman isteyen bir olaydır. Bu nedenle köpeğinizin eğitimi ve bu eğitimin kalıcı olması için köpek eğitimi İstanbul merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

istanbul köpek eğitimcisi
köpek eğitimi nedir?

Köpek Eğitimi Nedir?

Köpek eğitimi, köpeğinize tuvalet alışkanlığı, onun için zararlı olan şeylerden uzak durması ve sizin komutlarınıza uyum sağlayabilmesi, yabancı kişilerin peşine takılıp gitmemesi ve yabancıların elinden bir şeyler yememesi için verilen disiplin eğitimidir. Köpek eğitiminde köpeğiniz komutları doğru yaptığı sürece köpeğinizi mutlaka ödüllendirmelisiniz. Ödüllendirdiğiniz zaman köpeğiniz vermiş olduğunuz komutlar hatırlayacaktır.

Ödül olarak köpeğinize sarılabilirsiniz ya da sevdiği bir yiyeceği verebilirsiniz. Köpeğiniz komutlara uymadığı zaman cezalandırılmalıdır. Bu ceza yöntemleri sözlü ve fiziksel ceza olmalıdır. Sözlü ceza keskin ve sert bir şekilde söylenen hayır kelimesi, fiziksel ceza ise tasmasının çekilmesi olabilir. Köpeğiniz fiziksel cezaların sizden geldiğini anlamamalıdır.

Köpek Eğitimi Neden İhtiyaçtır?

Sahiplenilen köpeğin yeni yaşadığı yere ve sahibine uyum sağlaması, mutlu bir şekilde yaşamına devam etmesi için mutlaka eğitilmesi gerekir. Sahiplenilen köpeğin eğitimini sağlayabilmek için köpeğin küçük olması, doğru zamanda doğru eğitim konularını öğrenmesi ve eğitilebilecek bir köpek seçilmelidir. Sahiplenmiş olduğunuz köpeğinizin eğitilmesini sağlamazsanız siz ve köpeğiniz uyumlu bir şekilde yaşayamaz ve mutsuz olursunuz.

köpek eğitim hakkında
köpek eğitimi nasıl yapılır? istanbul köpek eğitimi merkezi

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpek eğitimi sistemi ödül ve cezalandırma üzerine kuruludur Köpek eğitimi genellikle üç aşamalı olarak yapılır. Bu eğitimler itaat eğitimi, sosyalleştirme eğitimi ve tuvalet eğitimidir. İtaat eğitimi köpeğin genel olarak uyması gereken komutlar belirlenerek verilir. Köpeğin oturması, yatması, kalkması gibi söz dinleme eğitimidir. İtaat eğitimi verilirken köpeğe tasma takılır. Köpek komuta uymaz ise hafif sert bir şekilde tasmasından çekilir.

Bu şekilde cezalandırılarak köpek eğitilmiş olur. İtaat eğitiminde öğretilen ek komutlar ve kurallar ise köpeğin yabancılardan yemek yememesi ve yabancıların peşine takılarak gitmemesi sağlanır. İtaat eğitimleri hem sizin komutlarınıza uymasını ve köpeğinizin olası tehlikelerden korunmasını sağlamak amacı ile yapılır. Sosyalleşme eğitimi ise, köpeğiniz ile birlikte dışarıya çıktığınızda köpeğinizin diğer insanlara, çocuklara ve canlılara saldırmalarını önlemek amacı ile verilir. Sosyalleştirme eğitimi ile köpeğinizin ruhsal sağlığı korunuyor ve insandan farklı olan ruh hali insanlara alışmaya başlıyor. Tuvalet eğitimi köpeğinizin her yere ve özellikle evinizin içine tuvaletini yapmaması amacı ile verilen eğitimdir.

Köpek Eğitiminde Önemli Hususlar Nelerdir?

Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları sıralayacak olursak;

  • Eğitim süreleri köpeğinizin dikkat süresine göre ayarlanmalıdır. Köpeğiniz anlamamaya başladığında eğitim sonlandırılmalıdır.
  • Köpeğinizin öğrenmesini istediğiniz komutu tekrarlamalısınız. Tekrarlayarak yaptığınız eğitim köpeğiniz için daha faydalı olacaktır.
  • Köpeğe bir komut verildiğinde komut her tekrarda aynı ses tonu ve ciddiyetle verilmelidir. Aksi halde köpek verilen komutu algılamakta güçlük yaşayabilir.
  • Köpek eğitimi sırasında köpeğe verilen ödüller köpekte teşvik olarak algılanmalıdır. Ödülleri rüşvet olarak algılamasına izin vermemelisiniz. Köpek aldığı ödülü rüşvet olarak algılamaya başlarsa eğitimde disiplinsizlik olur.
  • Köpek eğitimi her köpek için uygun değildir. Bütün köpekler eğitilemeyebilir. Bu nedenle sahiplenmiş olduğunuz köpeğin eğitilebilir bir köpek olduğuna emin olmalısınız.
  • Köpek eğitimi ne kadar küçük yaşta başlasa o kadar başarılı olur. Bu nedenle köpek eğitimleri özellikle bebeklik çağında başlanmalıdır.
  • İstanbul köpek eğitimi sözlü ve fiziksel cezalarda tedbirli olunmalıdır. Sözlü cezalarda çok sert bir şekilde olmamalı sadece köpeğe hoşnutsuzluk anlatılmalıdır. Fiziksel cezalarda ise kesinlikle şiddete başvurulmamalıdır. Eğitimde ceza en son başvurulması gereken olgudur.
  • Eğitim verdikten sonra köpeğin diğer eğitimi beklemesini sağlamalısınız.

 

Köpek Eğitimi ve Bakım Merkezi Seçiminin Önemi

Köpek eğitim merkezini doğru seçmek çok önemlidir. Köpeğinizi eğitecek olan merkez tercihi yanlış ise köpeğinizin ruhsal durumu bozulabilir. Köpek eğitim merkezi köpeğinize çok geniş kapsamlı bir eğitim vermelidir. Seçmiş olduğunuz köpek eğitimi İstanbul  merkezinin tuvalet eğitimi, itaat eğitimi ve sosyalleştirme eğitimlerini kapsaması gerekir. Köpek eğitim merkezleri eğitilmesini istediğiniz köpeğinizi adresinizden alarak yine adresinize bırakmalıdır.

Eğitim merkezinin köpeğiniz için planlamış olduğu cezalar ve ödüller köpeğinizin saldırgan ya da disiplinsiz olmasını önlemelidir. Köpek eğitimi merkezinde eğitimi veren kişiler işinde profesyonel, hayvanları seven ve hayvan haklarına karşı saygılı kişiler olmalıdırlar.  İstanbul köpek eğitimi merkezi olarak köpeğinizin davranışlarını ve ruh halini koruyarak onlar için en sağlıklı olan eğitimi veriyor.

Köpek Eğitim Merkezi Özellikleri

İstanbul köpek eğitimi merkezlerinin belirli özellikleri taşıması gerekiyor. Bu özellikler köpek eğitiminde uzman ve profesyonel olan eğitmelerin olması, hayvan haklarına karşı saygılı olmaları, hayvan sever olmaları, sabırlı olmaları, geniş kapsamlı bir eğitim sistemlerinin olması, köpeklerin eğitimlerini iç mekan ve dış mekan olarak hazırlamaları, köpeğe eğitim verirken köpeğiniz de bulunan herhangi bir ruhsal bozukluğu göz önüne alarak rehabilite edebilmeleri gerekir. İstanbul köpek eğitimi merkezi saymış olduğumuz tüm bu kriterlere sahip ise iyi bir köpek eğitim merkezidir. İstanbul köpek eğitimi merkezi olarak önceliğimiz köpeğinizin en sağlıklı şekilde eğitilmelerini sağlamaktır.

eğitim alan köpekler
hangi köpekler köpek eğitimine katılabilir?

Hangi Köpekler Köpek Eğitimine Katılabilir?

Köpeklerin eğitilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Köpek cinsleri arasında bilinen bazı cins köpekler özellikle zeka seviyeleri ile bilinir ve en fazla beş tekrardan sonra komutlara alışarak kolay bir şekilde eğitilebilirler. En kolay şekilde eğitilebilen köpek cinslerini sıralayacak olursak;

Border Colie: Border colie en zeki köpek cinslerinde ilk sırada yer alır. Border colie cinsi köpekler komutları bir defa duyunca hemen algılayabilen köpek cinslerindendir.

Kaniş: Kaniş cinsi köpekler özellikle evde yaşamaya en uygun cins olan köpeklerdir. Bebekliğinde alınan havlama eğitimine rahatlıkla uyum sağlayabilir.

Alman Çoban Köpeği: Alman çoban köpekleri çok kolay eğitilmelerinin yanında insanlar için en iyi dost olarak bilinirler.

En Hızlı Eğitilen Köpekler

Golden Retriever: Kolay eğitilebilen köpek cinleri arasındadır. Evde beslemek için en uygun cins köpeklerden bir tanesidir.

Doberman: Bu cins köpekler zeka sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Yüzündeki korkunç ifadeye rağmen kolay eğitilirler ve evde beslemek için uygundur.

Labrador: Labrador cinsi köpekler tüysüz golden olarak da bilinirler. Bu köpekler zeka seviyeleri açısından oldukça ileri seviyededirler. Labrador cinsi köpekler golden cinsi köpeklere göre daha fazla koruma iç güdücü taşırlar.

Güvenilir Ve Kurumsal Köpek Eğitimi Merkezlerini Tercih Edin

Köpek eğitimi İstanbul olarak bütün cinsler de ki köpeklerinize onla için en uygun eğitim yöntemini kullanarak eğitim veriyoruz. Sizlerde minik dostlarınızın eğitilmesi için merkezimize başvurabilirsiniz.

 

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı