fbpx

Her Köpek Koruma Eğitimi Alabilir Mi?

Contact Us
Köpek Eğitmeni Nasıl Olunur?

Her köpek türü ne olursa olsun bir şeyleri koruma içgüdüsüyle doğar ama bazı ırklarda bu durum daha baskındır. Ve bu içgüdüyü işe dökebilecek kadar iyidirler. Koruma eğitimi 18 aylık köpeklerin alabileceği bir eğitim olmakla beraber bunun öncesinde de mutlaka itaat eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Peki, koruma eğitimi alabilecek köpek türleri hangileridir? Bu sorumuzun cevabı aşağıda ki listede mevcut;

 

Alman Çoban Köpeği

Halk arasında Alman kurdu olarak bilinen Alman Çoban Köpekleri isimlerinden anlaşıldığı üzere Alman kökenli bir ırktır. Alman Çoban Köpeğinin kuyruğu genel olarak uzun ve tüylü bir yapıya sahiptir. Erkekler 35-40, dişiler ise 22-32 kilo arasında değişkenlik gösterebilir. Uyuşturucu operasyonları, a arama kurtarma, bekçilik gibi alanlarda sahibine oldukça yardımcı olan Alman Çoban Köpeğinin, yediklerine oldukça dikkat etmek gerekmektedir(oldukça hassas bir mide yapısına sahiptirler). İşlerini pür dikkat yaparlar ve dikkatlerinin dağılmasına asla izin vermezler.

 

Kangal

Sivas’la birlikte andığımız köpekler aslında Orta Asya kökenli bir ırktır. Bekçi köpeği denildiğinde akla ilk gelen köpek türleri arasında yer alıyor ve oldukça da heybetli yapısı göz dolduruyor. Yetişkin dişi bir kangal 72-77cm ve 41-54 kiloyken, erkekler ise 77-86 cm ve 50-66 kilo arasında. Koruma ve sahiplenme açısında sahibine oldukça yardımcıdırlar. Kangalların günlük ihtiyaçları olan uzun yürüyüş ve kısa koşuların yaptırılması gerekmektedir. Aynı zamanda haftada bir tımarlanması gereklidir.

 

Doberman

Kökeni çok eskiye dayanan Doberman cinsleri zayıf görünüşlerine rağmen diğer türlerinden daha çevik olmasıyla öne çıkmaktadır. Genellikle 12. aydan sonra kulakları ve kuyrukları kesilen Dobermanlar, köpek eğitimi ve itaat eğitimi konusunda oldukça çevik hayvanlardır ve sahiplerine de zorluk çıkarmazlar. Sahiplenme içgüdüleri yüksek olan Dobermanlar, polis, arama kurtarma ve jandarma köpeği olarak da karşımıza çıkmaktadırlar. Dobermanlar özellikle iyi iz sürücülerdir ve egzersiz yapmaları da oldukça önemlidir. Tabiatları gereği zaten korumacı olan Dobermanlar, her zaman sahipleriyle iletişim halinde olmalıdır. Dobermanların dişileri 30-40 kilo arasında değişir ve boyları da 61-66 cm arasındadır. Erkeklerde ise 30-40 arasında da kiloları ve 66-71 cm arasında boyları bulunmaktadır.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı