fbpx

Alman Çoban Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Contact Us
Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Köpekleri eğitmek her zaman en önemli eylemler arasında yer almaya devam ediyor. Özellikle de alanında en fazla tercih edilen ve sık sık polis köpeği olarak da adlandırılan alman çoban köpeklerinin eğitimi, üzerinde durulması gereken durumlardan bir tanesidir. Köpeklere vurarak, bağırarak ya da şiddet eğiliminde bulunarak eğitmek her zaman yanlış bir taraftır. Bu nedenle eğitimde uzman bir kişiden destek almak her zaman önem taşır. Alman çoban köpek eğitimi aynı zamanda alman kurdu olarak da bilinir. Bu köpek cinsinin eğitimi iki aşamadan oluşur. İlk aşamada köpeklerin davranışları üzerinde eğitim verilirken, ikinci aşamada komut ve tepki eğitimi verilir.

Alman Çoban Köpek Eğitimi Aşamaları

Alman çoban köpeğini ilk aşamada eğitirken, istenmeyen davranışlardan kurtulmaya yönelik çalışmalara yer verilir. İstenmeyen davranışları en aza indirgedikten sonra ikinci aşamaya geçilir ve köpekler komut ve tepki yöntemine göre eğitilirler. Alman çoban köpeklerinin eğitiminde motivasyona ve modifikasyona her zaman önem verilir. Eğitim tamamlandıktan sonra, alman çoban köpeği artık tüm komutlara tepki vereni oturan, çağırınca gelen, uyum sağlayan bir yapıya sahip olur. Alman çoban köpekleri eğitilirken, dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ilk aşama tamamlanmadan ikinci aşamaya geçilmemesidir.

Alman Çoban Köpeği Eğitiminde Tutarlılık ve Devamlılık Önemlidir

Alman çoban köpek eğitimi verilirken tutarlı ve devamlı olmak önemlidir. Eğitim boyunca köpeği olumlu yönlendirmek ve her zaman pozitif davranmak gerekir. Ceza ve ödül yöntemi abartılmadan kullanılmalı ve her zaman köpeğe açık bir şekilde yaklaşılmalıdır. İlk eğitim aşamasından sonra köpekler artık istenmeyen davranışlardan kurtulmaya başlar ve ikinci eğitimden sonra ise itaat etmeye başlar. Böylelikle iki aşama da tamamlanarak alman çoban köpekleri iyi bir pozisyonda çalışabilir.

Benzer içerik için tıklayınız.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı