fbpx

Alman Çoban Köpek Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Contact Us
Esenyurt Köpek Eğitim Merkezi ve Köpek Oteli

Alman çoban köpekleri alanında en fazla tercih edilen köpek cinslerinden bir tanesidir. Büyüdüğü zaman oldukça asil bir duruşa ve tarza sahip olan bu köpeklerin eğitimi, en fazla önemsenen eğitim türleri içerisinde yer alır. Alman çoban köpeği eğitimi genel olarak itaat ve komut yöntemleri ile eğitilirler. Komut eğitimi verilirken köpeğe çok fazla baskı yapılmaz ve sert davranılmaz. Olabildiğince ılımlı ve pozitif yaklaşılarak köpek sıkılmadan eğitim tamamlanır. Eğitim sırasında köpeğin kontrolü sağlanır ve bu şekilde köpeğe itaat, uyum ve liderlik öğretilir. Aynı zamanda komut eğitimi aşamasında köpeğe, takip, oturma, kalkma, bekleme ve yatma gibi eylemler de kolaylıkla öğretilir.

Alman Çoban Köpeği Cesur Özelliklere Sahiptir

Alman çoban köpeği eğitimi içeriğinde kullanılan ve temel esas olarak alınan en önemli durum köpeğin cesur özellikleridir. Son derece cesur bir yapıya sahip olan alman çoban köpekleri, en fazla koruma iç güdüsüne sahip olan köpeklerdir. Eğitim boyunca sık sık testlere tabii tutulan bu köpeklerin, testler sonucunda eğitimlerine devam edilip edilmeyeceğine karar verilir. Özelliklerine, savunma mekanizmasına, fiziksel yapısına ve iç güdülerine uygun bir şekilde eğitimleri tamamlanır. Eğitimin tam anlamıyla oturması ve verim alınabilmesi için, alman çoban köpekleri 8 haftalık olduktan sonra eğitimlerine başlanır ve düzenli olarak devam edilir.

Alman Çoban Köpeği Eğitiminde Sopa Önemli Bir Role Sahiptir

Alman çoban köpekleri bazen başlarına buyruk davranmayı severler. Bu nedenle eğitim boyunca elde sopa bulundurmak çok önemlidir. Ancak kesinlikle bu sopa köpeğe vurmak ya da şiddet uygulamak için kullanılmamalıdır. Tamamen köpeğe yön göstermek, emir vermek ve komutları anlatabilmek için kullanılır. Böylece köpek eğitime daha hazır olur ve ciddiye alarak eğitimine devam eder.

Benzer içerik için tıklayınız.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı