fbpx

Alabay Köpek Eğitimi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Contact Us
Çatalca Köpek Eğitim Merkezi Ve Köpek Oteli

Alabay adıyla bilinen köpekler aynı zamanda çoban köpeği olarak da bilinir.  Özgürlüklerine son derece düşkün olan Alabay köpekleri, diğer köpek cinslerine oranla daha az evcildir. Daha çok doğada yaşamayı seven ve özgürlüğünün kısıtlanmasından hoşlanmayan Alabay köpekleri, çoban köpeği olarak görev yapabilir. Bu nedenle evde beslenmeye ve evcil olmaya zorlanmaya uygun olmayan köpekler arasında yer alır. Ancak yine de evde beslemek ve eğitmek isteyenler için, mutlaka geniş bahçelere sahip olunması gerekir. Bahçe yaşantısına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Kendine ait bir arazide daha rahat yaşamını sürdüren Alabay köpekleri, oldukça hareketli köpeklerdir.

Alabay Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir?

Alabay cinsi köpekler, oldukça büyük boyutlarda olan ve oldukça güçlü kemiklere sahip olan köpeklerdir. Bu nedenle beslemesi, bakması ve Alabay köpek eğitimi diğer cinslere oranla daha zor olabilir. Sağlam ve kaslı bir vücuda sahip olan Alabay köpekleri, koruma iç güdüsüne sahiptir. Sahiplerini ve özellikle de çocukları oldukça içten bir şekilde korurlar. Kulakları kısa olan bu köpeklerin kafaları, kulaklarının aksine oldukça büyüktür. Toprağı kazmayı ve gece havlamayı çok seven Alabay köpekleri başka cinslerle bir arada yaşamaktan hoşlanmazlar. Sorumluluk sahibi olan bu köpekler, eğitildikleri zaman çok daha sadık, çok daha şefkatli ve koruyucu, çok daha dominant bir yapıya sahip olurlar.

Alabay Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Alabay köpeklerini eğitirken, saldırgan köpek cinsi oldukları unutulmamalıdır. Eğitmenlerinin ya da sahiplerinin mutlaka otoriter sahibi olması ve köpek üzerinde otorite kurması gerekir. Otorite sağlam kurulduğu takdirde köpekler sahiplerine daha içten itaat ederler ve itaat eğitimi kısmı daha çabuk bitirilir. Alabay köpekleri eğitilirken biraz sabırlı olmak gerekir ve köpeğe kesinlikle şiddet uygulanmaması gerekir.

Benzer eğitim içeriği için burayı tıklayınız.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı