fbpx

Akbaş Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Contact Us
Akbaş

Anadolu’ya özgü bir cins olan akbaş köpekleri, çok uzun yıllara dayanan bir kökene sahiptir. Ülkemizde büyük oranda tercih edilen köpeklerden biri olan akbaş köpekleri, iri cüsseye sahiptirler ve çoban köpeği olarak kullanılırlar. Aynı zamanda bekçi köpeği olarak da bilinen akbaş köpekleri, kangal köpek cinsi ile büyük benzer özelliklere sahiptir. İri cüsseye sahip olmalarına rağmen son derece güzel ve atletik bir vücuda sahiptirler. Renkleri genellikle beyaz ve bejdir. Tüyleri yumuşak ve sıktır. Bu nedenle taraması da oldukça kolaydır ve bakımı da kolaylıkla yapılabilir. Akbaş cinsi köpekler çoban ve bekçi köpeği olduklarından dolayı eğitimlerinde son derece hassas davranılır ve tüm aşamalar sırayla verilir.

Akbaş Köpek Eğitimi Sosyalleşmeye Dayalıdır

Akbaş köpek eğitimi, diğer köpek cinslerine oranla daha az önemlidir. Doğaya yatkın olan ve genellikle çoban köpeği olarak tercih edilen akbaşların eğitimi toplam 6 aydır. İlk üç ay temel itaat eğitimi verildikten sonra ileri itaat eğitimine geçiş yapılır. Çok şüpheci ve koruyucu yapıya sahip olan akbaş köpekleri, eğitim süresince sık sık yürüyüşe çıkarılır, egzersiz yaptırılır ve çiftlik evlerinde bakımlarına devam edilir. Aynı zamanda çevreye karşı duyarlı olması ve tedbirli davranması için de özel olarak karakter eğitimi verilir. Akbaş cinsi köpeklerin eğitimi bu nedenle daha çok sosyalleşmeye dayalıdır.

Akbaş Köpek Eğitiminde Sabırlı Olmak Gerekir

Yabancılara karşı oldukça saldırgan bir yapıya sahip olan akbaş cinsi köpeklerin, doğaları gereği eğitimlerini tam anlamıyla almaları gerekir. Akbaş köpek eğitimi, bakımı ve beslenmesi esnasında, çok dikkatli olmak ve şehir içine sokmamak gerekir. Eğitimlerin, her zaman bu konuda uzman, bilinçli ve deneyimli kişiler tarafından verilmesi gerekir.

Benzer içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş?

Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı